Najważniejsze metody kontroli dostępu
W wielu obiektach kontrola dostępu realizowana jest za pomocą skutecznych metod. Do urządzeń, które umożliwiają weryfikację użytkowników budynków, należą:
1. szyfratory,
2. karty,
3. skanery.
Są to podstawowe urządzenia wykorzystywane do kontroli dostępu (Warszawa jest miejscem dynamicznego rozwoju całej branży z uwagi na liczne obiekty, które wymagają rozwiązań umożliwiających kontrolę). Przykładem mogą być karty RFID. Po przyłożenia karty do odpowiedniego czytnika następuje weryfikacja uprawnień użytkownika do wejścia na obszar objęty kontrolą. Z kolei użycie szyfratora polega na wpisaniu kombinacji znaków, która odblokowuje bramę lub drzwi. Spotykany jest m.in. w budynkach mieszkalnych i jego rolą jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.
Udostępnianie stref chronionych przez urządzenia wyjściowe
Są to przede wszystkim rygle elektromagnetyczne i zamki elektryczne, a także tradycyjne rozwiązania takie jak bramy, szlabany i blokady parkingowe. Dwa pierwsze urządzenia spotykane są przede wszystkim w budynkach i na obiektach przemysłowych, gdzie zapewniają kontrolę dostępu dla pracowników poszczególnych stref. Z kolei bramy i szlabany spotyka się najczęściej na wjeździe na teren zakładu pracy lub osiedla. W dostarczaniu sprzętu do realizacji tego zadania zajmują się firmy takie jak Abram II z Warszawy. Oferują swoim klientom duży wybór urządzeń i systemów służących do profesjonalnej kontroli dostępu dopasowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Kontrola dostępu rozumiana jest jako najważniejszy element zabezpieczeń obiektu i terenu. Polega na przyznawaniu uprawnień i weryfikacji prawa do wejścia na dany obszar. Potwierdzanie uprawnień przebiega za pomocą zeskanowania specjalnej karty w czytniku lub wpisania kodu odblokowującego dostęp.