Konieczność wykąpania psa czasami potrafi doprowadzić właściciela na granicę wytrzymałości nerwowej. Zwłaszcza, jeżeli pies zamiast ułatwiać – dodatkowo utrudnia to zadanie. Aby kąpiel przebiegła pomyślnie i oszczędziła nerwów zarówno naszych, jak i naszego pupila warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat prawidłowego przeprowadzenia takiego zabiegu. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy jaką różnicę może stanowić odpowiednie przygotowanie i spokój wynikające z posiadanej wiedzy.
Czas kąpieli
Podstawową kwestią, którą należy zaplanować jest to kiedy kąpać psa. Oczywistym jest, że należy wykonać tą czynność jeżeli nasz zwierzak się ubrudzi, ale powinniśmy pamiętać również o tym, aby robić to najlepiej po ostatnim spacerze. Sierść psa musi mieć czas na dokładne wyschnięcie ponieważ w przeciwnym wypadku znacznie zwiększamy ryzyko jego przeziębienia. Równie ważną kwestią jest nasze przygotowanie do wykonania kąpieli. Róbmy to tylko jeżeli jesteśmy zaopatrzeni w szampon przeznaczony dla psów. Nie eksperymentujmy w tym zakresie ponieważ tylko takie szampony dbają o odpowiednie pH skóry zwierzaka.
Niesforny zwierzak
Część zwierząt ma awersję do kąpieli. Uciekają, panikują i na każdy możliwy sposób próbują sabotować próby umycia go. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na przegranej pozycji. Jeżeli nasz pies przejawia ogromną niechęć do kąpieli powinniśmy poświęcić więcej czasu na przekonanie go do niej znacznie wcześniej. Raz na jakiś czas powinniśmy zachęcać psa do wchodzenia do łazienki, odkrywania tego pomieszczenia na jego własny sposób, wchodzenia do wanny. Każdą pozytywną reakcję ze strony pupila należy nagradzać. Wprowadźmy taki rytuał do naszego codziennego życia. Nie zrażajmy się i stosujmy w tym wypadku zasadę małych kroczków. W ten sposób zwierzak może dojść do wniosku, że wołanie do łazienki przez właściciela nie jest takie złe – nie zawsze wiąże się z kąpielą, a przy okazji czeka na niego dodatkowa nagroda. Po pewnym czasie możemy zacząć włączanie wody w obecności psa. Oczywiście, ten sposób nie musi zadziałać u każdego czworonoga. Wtedy można rozważyć kupno suchego szamponu dla psów. Rozwiązanie to jest tak samo skuteczne jak kąpiel, a może oszczędzić nerwów nam oraz bojącemu się psu.