Zanim negocjator przystępuje do swojej pracy, musi sam sobie przygotować pewien wzorzec. Pokaże mu on, jakie powinny być jego rezultaty po danych rozmowach. Po przeprowadzeniu negocjacji może on sprawdzić, czy udało mu się choć w części spełnić własne zamierzenia.

W jaki sposób może nam się to przydać podczas przeprowadzania samych negocjacji? Robimy to na zasadzie porównania. Inaczej mówiąc – jeżeli partner proponuje nam lepsze warunki, niż te jakie ustaliliśmy w BATNA, możemy na tym nasze negocjacje zakończyć. Jeżeli jednak sprawa nie przedstawia się tak uroczo, i nasz partner proponuje uwagę na warunkach gorszych niż w BATNA – odstępujemy wtedy od negocjacji i realizujemy coś alternatywnego.

Dlaczego BATNA jest nam potrzebna podczas negocjacji? Ponieważ bez niej w trakcie możemy popełnić wiele błędów. Przede wszystkim ludzie, nie mający wcześniejszego opracowania, zbyt optymistycznie oceniają alternatywy. Po drugie, mogą się tak zaangażować w jakiekolwiek porozumienie, że przestaną zauważać, że cos im się nie opłaca.