Pełnowartościowa pasza dla zwierząt, odgrywa ogromną rolę w hodowli zwierząt. Dzięki niej, zwierzęta prawidłowo się rozwijają, przybierają na wadze, oraz nie chorują, co podnosi wartość zwierzęcia. Choć zielone pastwiska, są dobrą formą żywienia, zwłaszcza latem, gdy nie brakuje smacznej dla zwierząt trawy. Niestety, pokarm ten, nie jest wystarczający, i zwierzęta należy dokarmiać. Jak karmić zwierzęta hodowlane? Jaka jest idealna pasza dla koni? Zdecydowanie wysłodki dla koni.
Czym są wysłodki i dlaczego warto jest stosować?
Wysłodki buraczane, powstają podczas produkcji cukru. To zmielony, pozbawiony cukru burak, który został poddany suszeniu. Wysłodki dla koni, występują w postaci granulatu, idealnego do porcjowania oraz karmienia. Dzięki prostej formie, w jakiej występują, zwierzęta z łatwością pobierają pokarm. W razie potrzeby, wysłodki można namoczyć w wodzie, by pasza była miękka i smaczniejsza.
Wysłodki dla koni, są tanie i pożywane. Zawierają dużą ilość błonnika oraz białka. W ich składzie, znajduje się też cukier, fosfor, lizyna, magnez, potas, popiół, sód, wapń oraz włókno. Wysłodka, uzupełnia zatem niezbędne składniki, niezbędne do właściwego rozwoju zwierzęcia.
Czy wysłodka dla koni, jest dodatek do pasz, czy podstawowym składnikiem żywienia zwierzą?
Choć wysłodki są pożywną formą pokarmu, uznaje się ją jako dodatek do pasz. Jej stosowanie, pozwala zaspokoić potrzeby żywieniowe koni, uzupełniając przy tym ewentualne niedobory. Niesłodki, są smacznym, ale przede wszystkim treściwym pokarmem. Ich regularne podawanie, skutkuje szybkim przyrostem masy, co jest ważne dla hodowców, którzy sprzedają swoje zwierzęta na mięso. Dzięki nim, karmienie zwierząt jest też bardziej ekonomiczne, co daje przewagę wśród pasz dla zwierzą.
Jak podawać wysłodki buraczane dla koni?
Stosując wysłodki buraczane, wiele osób decyduje się na ich namoczenie. Czynność ta powoduje, że pokarm jest miękki i chętniej zjadany przez zwierzęta. Namoczenie paszy, ma rzekomo chronić konie, przed podrażnieniem przełyku. Nie jest to jednak konieczne, gdyż z wielu badań wynika, że stosowanie suchej wysłodki, nie podrażnia przełyku u koni. W przypadku podawania suchej wysłodki, o wiele mniej paszy się marnuje, a zwierzętom lepiej jest jeść, dlatego tak dużo osób, zaleca stosowanie suchej paszy.
Kolejnym powodem, dla którego należy unikać namaczania wysłodki, jest wysokie ryzyko zepsucia się pokarmu. Podczas kontaktu z wilgocią, następuje proces gnicia, co może mieć poważne konsekwencje. Najlepiej zatem, podawać suchą paszę, która nie stwarza zagrożenia dla zwierząt.
Wysłodki buraczane, są tanim, pożywnym oraz prostym w podaniu pożywieniem. Nie wymagają namaczania, co skraca czas karmienia zwierzą. W przypadku zakupu wysłodki, należy przechowywać ją w suchym, zacienionym pomieszczeniu, by pasza nie straciła swoich cennych właściwości, oraz by nie rozpoczął się proces psucia. Wysłodki buraczane, nadają się dla młodych, jak i dorosłych zwierząt, przeznaczonych do sprzedaży.